Grabie to narzędzie ręczne, stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, występujące w kilku różnych odmianach i wykonaniach:

Grabie drewniane, stosowane w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych. Wykonane z drewnianej beleczki o przekroju kwadratowym. W wywiercone otwory wciśnięte są zęby wykonane w postaci wydłużonych ściętych stożków średnicy 8–10 mm i długości zależnej od przeznaczenia, wykonanych z twardego drewna drzew liściastych np. grab lub buk. Do prac łąkowych długość zębów wynosiła 70–80 mm, do prac żniwnych 100–120 mm. Beleczka z zębami osadzona jest na stylisku, wykonanym z cienkiego, okorowanego pnia młodego drzewka. Zęby są przystosowane do stosunkowo łatwej wymiany w warunkach polowych. Istnieją konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, lecz nie upowszechniły się.

Grabie metalowe, stosowane w ogrodnictwie do rozdrabniania gleby, wykonywane są w postaci wykroju z grubej blachy stalowej. Jest to listwa z jednej strony tej listwy wycięte są zęby. Na środku listwy zamocowana jest stożkowa tulejka, służąca do mocowania drewnianego styliska.

Miotło-grabie, stosowane w ogrodnictwie do grabienia liści. Wykonane ze sprężystych, stalowych prętów o średnicy 4 mm i długości ok. 500 mm, zamocowanych z jednej strony na metalowym stylisku, z drugiej rozchylone tworzą wachlarz długich sprężystych zębów. Spotyka się wykonania z regulacją odstępów między zębami oraz wykonania uproszczone, gdzie zamiast prętów do wykonania zębów, zastosowano cienkie sprężyste płaskowniki.